Šis ir vēsturisks brīdis. Bet profesionālais futbols to var neizdzīvot.
Pēdējā laikā ir noticis tik daudz notikumu, ka tajos var noslīcināt. Vēl svarīgāk ir tas, ka faktus ir grūti atdalīt no reakcijām, emocijām un interpretācijām. Tomēr tas ir nepieciešams.
Šobrīd nav tik būtiski izskatīt visu informāciju par virslīgas preses relīzi un UEFA reakciju. Ir pieejama situācijas analīze, kas sniedz priekšstatu par pušu pozīcijām. Bet ir jārunā par dažām tēzēm – jo tās ir ļoti svarīgas.
Pirmkārt. Virslīga nav azarts, ja runa ir par finansēm. Ir nauda. Projektu finansē JP Morgan, viena no četrām lielākajām ASV bankām. Klubi uzreiz saņems 3,5 miljardus eiro – it kā attīstībai, lai gan patiesībā tas ir naudas un naudas piesaistīšana darbības izdevumiem. Acīmredzot amerikāņu investori Eiropas top klubus uztver kā daudzsološu jaunuzņēmumu: viņi ir pārliecināti par panākumiem un tāpēc ir gatavi ieguldīt daudz.
Otrkārt. Virslīgas klubi neplāno izstāties no saviem čempionātiem – viņi vēlas sarunas ar UEFA un FIFA. Jauno turnīru plānots sākt augustā, un spēles aizvadīt darba dienās. Tas ir tikai pirmais solis. Protams, bagātākajiem klubiem, kas spēlē viens pret otru, vajadzīgas nedēļas nogales spēles.
Čempionu līgas problēma – izņemot aizvadītas spēles pret Dienvid- un Austrumeiropas komandām – ir tā, ka turnīrs notiek darba dienās. Klubi noteikti vēlas iegūt galveno laiku visvairāk statusa spēlēm – nedēļas nogales vakaram. Pat ja viņi par to vēl nerunā.
Trešais. UEFA nav tikai pret, bet gatavojas radikālai rīcībai. Paziņojumā, kas publicēts organizācijas oficiālajā tīmekļa vietnē, teikts, ka virslīgas dalībnieki tiks izslēgti no visiem UEFA sponsorētajiem turnīriem. Un tas nav tikai priekšlikums – paziņojumā arī teikts, ka UEFA jau ir nodrošinājusi visu nacionālo līgu atbalstu. Šajā gadījumā virslīgas klubi pazudīs ne tikai no Čempionu līgas, bet arī no čempionātiem.
Svarīgs precizējums: grūti noticēt, ka UEFA patiešām veiks globālu aizliegumu. Lūk, kāpēc: populārākie klubi ir organizācijas finansiālais pamats. Pilnīgs pārtraukums nozīmē zaudēt ne tikai Real, Barcelona, Liverpool, Juventus un tā tālāk. Tas nozīmē zaudēt visus savus līdzjutējus, kā arī visus sponsorus. Tāpēc ir grūti noticēt šādai notikumu attīstībai. Bet tomēr: tā tas ir ierakstīts UEFA paziņojumā. Tāpēc izliksimies, ka tā ir taisnība.
Ko darīt, ja UEFA un Virslīga tiešām ir gatavi radikāliem soļiem?
Iedomājieties, ka ierēdņi ir gatavi darīt visu, lai saglabātu savu varu pār top klubiem. Un ka arī paši augstākie klubi, kas rūpīgi sagatavoja savu sabotāžu, arī pārstās darboties. Pieņemsim, ka visi izpilda savus draudus. Ko tad? Ko darīt, ja Spānijas čempionātā nav Madrides “Real” un Itālijas čempionātā – “Juventus”?
Pirmkārt, sāksies masveida auditorijas un naudas aizplūšana. Cietīs visi – gan virslīgas klubi, gan palikušie. Tas ir vienkāršākais no visām sekām: Anglijas Premjerlīga no telekontraktu pārdošanas gadā saņem 1,5 miljardus eiro, taču šo naudu glabā nevis Vesthema, Šefīlda un Lestera, bet gan lielais sešinieks. Ja Mančestras “United”, “City” un “Liverpool” tiks noņemtas no līgas, pārējie saņems nevis vairāk, bet radikāli mazāk – jo turnīra popularitāte sabruks un līgums izjuks. Bet tas ir tikai pirmais solis.
Piemēram, bez Real Madrid, Barcelona un Atlético daudz neatšķiras no Segunda – tas nozīmē, ka tie ieņems Segunda vietu statusa un finansējuma ziņā. Tātad, arī Segunda saņems mazāk naudas, kas Tercera spiedīs vēl zemāk.
Šī ir ķēde, kas ietekmēs visu profesionālā futbola hierarhiju. Vissāpīgāk ir tiem klubiem, kuri pat neparādās augstākajā divīzijā, bet dzīvo no audzēkņu pārdošanas. Galu galā solidaritātes maksājumi, kas tiek maksāti akadēmijām, kuras apmāca spēlētājus, ir arī UEFA regulēts mehānisms.
Nedaudz par FIFA
Šeit ir vērts arī apskatīt, kādu lomu šajā visā spēlē FIFA. Starptautiskā Futbola federāciju asociācija – FIFA – ir pasaules vadošā futbola organizācija. Tā nodarbojas ar futbola klubu popularizēšanu, regulē spēlētāju pāreju starp klubiem, kā arī pilda citas būtiskas funkcijas.
Centrālie notikumi futbola pasaulē
Šobrīd, kad futbola pasaule ir sašķobījusies, ir skaidrs, ka ir neskaidra arī dažādu futbola pasākumu nākotne.
Viens no tādiem ir FIFA word cup. Šeit ir vērts apskatīties uz FIFA 2018 notikumiem.
FIFA 2018
FIFA 2018 pasaules kauss bija starptautisks futbola turnīrs, kurā piedalījās vīriešu valstsvienības, un tas notika laikā no 2018. gada 14. jūnija līdz 15. jūlijam Krievijā. Tas bija 21. FIFA Pasaules kauss – pasaules futbola turnīrs, kas notika reizi četros gados. Čempionāti Eiropā notika jau vienpadsmito reizi, un pirmo reizi tie notika Austrumeiropā.
Paredzamās FIFA 2018 izmaksas bija 14,2 miljardi dolāru, un tas bija līdz šim dārgākais Pasaules kauss.
Anglijas Premjerlīga
Jāpiemin arī Anglijas Premjerlīga – augstākā Anglijas profesionālā futbola klubu līga. Anglijas Premjerlīga sastāv no 20 komandām, sezonas notiek no augusta līdz nākamā gada maijam.