Futbola superklubu darbība rada dabiskas, kaut arī ne visai pareizas asociācijas: pirms 20 gadiem bagātie basketbolisti tikpat bez ceremonijas atcēla sporta amatpersonas no sporta un vēlējās visu darīt savā veidā.
Viņu pieredze ir ļoti atšķirīga, bet drīzāk runā par vienu lietu: pati ideja ir diezgan loģiska, it īpaši tāpēc, ka spēlētājiem pēc gandrīz ceturtdaļgadsimta nebūtu visu problēmu, ar kurām saskaras Eirolīga.
Kā basketbola superklubi aizstāvēja paši savu līgu
- gadā Eiropas bagātākie klubi nolēma, ka FIBA ne tikai neko nedarīja, lai popularizētu pamatturnīru, bet arī nevēlējās uzklausīt viņu vēlmes. Kopš šī brīža sākās gauss konflikts, kas turpinās līdz šai dienai.
Šajā karā bija divi aktīvi posmi.
Pirmais ir Eiropas basketbola izņemšanas process no FIBA amatpersonu rokām.
2000./01. gada sezonā turnīrs, kas iepriekš tika dēvēts par Eiropas čempionu kausu, sadalījās divos: Eirolīgā (kur spēlēja visi nemiernieku superklubi) un FIBA Saproliga (kur palika CSKA, Panathinaikos, Maccabi un Efes).
Šeit ir svarīgi izcelt atšķirības ar futbolu.
Pirmkārt, FIBA nebija ētiska pamatojuma. Ja UEFA sevi pat pozicionē kā tādu, kas ņem naudu no bagātajiem un atbalsta nabadzīgos, tad FIBA vienkārši paņēma naudu no bagātajiem.
Superklubi, atšķirībā no futbola, 2000. gadā nekur nedevās, viņi paši padzina amatpersonas un pārņēma Eiropas čempionu un citu cienījamu kungu apvienojošā turnīra vadību.
Otrkārt, FIBA nebija citu līdzekļu, izņemot tukšus draudus. Vienīgajā Saprolīgas sezonā viņiem izdevās uzvarēt tikai klubus, kurus piespieda vietējās federācijas.
Visbeidzot, basketbolam Virslīgas izveide nenozīmē vēlmi, lai superklubi iegūtu vairāk, drīzāk vēlmi iegūt vismaz kaut ko, nevis tikai maksāt nodevas un izdzīvot. Basketbols bija bēdīgā situācijā, un FIBA interesi par turnīru vislabāk parāda fakts, ka tad, kad 1995. gadā CSKA spēlētāji ieradās ceturtdaļfinālā Atēnās un negaidīti nonāca slimnīcā, FIBA prezidents par to lieki neuztraucās.
FIBA neatkāpās nejauši: 2000. gadu sākumā pati Eirolīga finansiālu problēmu dēļ gandrīz slēdzās. 2002. gadā “Panathinaikos” pat draudēja neiekļūt finālā, ja nesaņems parādā esošo naudas balvu.
Kara otrais posms ir reideru pārņemšanas mēģinājums.
Līdz 2015. gadam FIBA bija vairāk vai mazāk skaidrs ētisks arguments: Eirolīga pārkāpj “sporta principu”. Sākotnēji turnīrs mazināja sportistu riskus, izsniedzot “A” licences pastāvīgai dalībai. Bet laika gaitā es nonācu pie secinājuma, ka skatītājus piesaista tikai labi reklamēti zīmoli (piemēram, Maskavā viņi ir daudz gatavāki doties uz Maccabi, kas jau sen ir izturējis savas pozīcijas, nekā uz Minhenes ‘’Bayern’’).
Un tāpēc Eirolīga kļuva aizvien noslēgtāka un vairs neizsniedz tiešās biļetes uz turnīru nacionālajām līgām: šobrīd šeit pastāvīgas licences ir 11 klubiem, Bayern un Villeurbanne ir licences uz divām sezonām, Eirokausa ieguvēja un fināliste, un vēl trīs klubi iziet wild card.
FIBA ir veikusi divus manevrus:
- Tika vilināti superklubi ar labvēlīgākiem apstākļiem (visiem aptuveni 30 miljoni sezonā). Šis piedāvājums netika pieņemts, jo Eirolīga vienlaikus vienojās ar IMG un deklarēja naudas balvu 35-50 miljonu apmērā;
- Draudēja diskvalificēt federācijas (ti, nacionālās komandas), kas ļauj klubiem pieņemt Eirokausā (RFB un citas citas federācijas pat uz neilgu laiku tika diskvalificētas).
Pēc tam, kad Eirolīga uzvarēja tiesā, kas šādu FIBA spiedienu uz nacionālajām federācijām atzina par nelikumīgu (tās lēmums vēlāk tika atcelts tehniska pārkāpuma dēļ dokumentu iesniegšanas laikā), kārtējais FIBA agresijas uzplūds neizdevās.
Radions Kurucs un citas basketbola zvaigznes, kam sekot līdzi
Kamēr basketbola pasaulē virmo dažādas kaislības, spožākie Latvijas basketbolisti, piemēram, Kurucs, saviem līdzjutējiem sniedz aizraujošas emocijas!
Kurucs ir dzimis Cēsīs, un šobrīd pārstāv NBA klubu ‘’Bucks’’. Likumsakarīgi, ka R. Kurucs ir izaudzis basketbolistu ģimenē.
Tāpat plašs atbalstītāju loks ir basketbola klubam Raptors. Toronto Raptors ir Kanādas basketbola klubs, kas bāzēts Toronto. Raptors dibināts 1995. gadā.
Kur vērot basketbola spēles un uzzināt jaunāko informāciju?
Ja interesē basketbols, laba iespēja sekot līdzi basketbolistu gaitām un vērot spēles ir internets. Spēles tiešraidē un ierakstos piedāvā vairākas platformas.
Viaplay
Viena no iespējām, kur vērot spēles, ir Viaplay. Platforma Viaplay tiešsaistē pieejama ikvienā brīvā brīdī, ļaujot katram interesantam izvēlēties sev tīkamāko spēli. Viaplay iespējams skatīties gan datorā, gan planšetē un pat telefonā.
Sporta centrs
Vēl viena iespēja, kur uzzināt visu jaunāko informāciju par basketbolu, ir Sporta centrs interneta vietne. Sporta centrs apkopo informāciju par basketbolu, futbolu un daudziem citiem sporta veidiem, līdz ar to Sporta centrs ir daudzu iecienīta platforma.